Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja. Każdego roku imprezy koncentrowały się będą na jednym z podanych powyżej motywów.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Region turystyczny: Pogranicze Kłodzkie wskazuje swoją nazwą na wspólną historię z sąsiadującą Polską. Czy wiecie, że tereny położone po obydwu stronach dzisiejszej granicy stanowiły w przeszłości części jednego organizmu państwowego. Chodzi o Ziemie Korony Czeskiej. Prowadził tędy również ważny szlak handlowy nazywany Szlakiem Kłodzkim, który łączył Pragę z Kłodzkiem a następnie przebiegał aż do Bałtyku. Kilka wieków wspólnej historii pozostawiło do dnia dzisiejszego mocne więzi pomiędzy Czechami i Polakami oraz wspólne przeżycia. Pogranicze Kłodzkie było również miejscem, które odegrało w historii naszych krajów bardzo ważną rolę. Przecież już kronikarz Kosmas w swojej sławnej kronice pisał, że Pogranicze Kłodzkie było „bramą do Polski”.

Na ile nasze kraje są sobie bliskie i czym różnią się, będziecie mogli sami ocenić dzięki naszemu Festiwalowi Wrażeń. Organizowane imprezy przenoszą nas do dawnych czasów, kiedy bieliznę prało się w potoku, po masło nie chodziliśmy do hipermarketu a wieczorów ludzie nie spędzali oglądając telewizję ale opowiadali sobie historie oraz bajki.

Tradycja. Temat tegorocznych wrażeń a jednocześnie część każdego z nas, ponieważ są to właśnie tradycje które tworzą naszą tożsamość i pozwalają korzystać z dziedzictwa poprzednich pokoleń. Mogą one mieć wiele podobieństw – przykładowo w Kłodzku zapoznamy się ze średniowieczną modą, tradycyjnymi tańcami oraz zwyczajami regionalnymi. W Hronovie przypomnimy sobie ponad dwustuletnią historię teatru amatorskiego, bez której nie możemy sobie nawet przedstawić dzisiejszego Hronova. Sztukę rękodzielniczą naszych przodków poznamy za pośrednictwem różnych rzemiosł. W Czermnej koło Kudowy-Zdrój wyprodukujemy glinianą miseczkę na kole gancarskim, na zamku Adršpach nauczymy się tkać. W Dusznikach-Zdroju w Muzeum Papiernictwa wykonamy własny papier zdobiony a w drewnianym Domu Zrębowym w Policach spróbujemy odlać kafle z gipsu. Jak smakują tradycje sprawdzimy w skansenie w Pstrążnej, gdzie wypieczemy sobie chleb w klasycznym piecu. Nie będzie również brakowało bajek regionalnych, które czekają na nas w Domku Boženy Němcové w Červeném Kostelcu. W Świdnicy w Muzeum Dawnego Kupiectwa dowiemy się jak wyglądały dawniej sklepy i jak właściwe to wszystko funkcjonowało.

I to jeszcze wcale nie wszystko, co na Państwa czeka latem na ziemi kłodzkiej. Wystarczy tylko odwiedzić stronę internetową Projektu www.festiwalwrazen.pl i znaleźć sobie przeżycie skrojone na miarę Państwa pragnień. Życzymy przyjemnego spędzenia lata.

W Kłodzku w roku 2020 akcja promocyjna odbędzie się przy pawilonie wejściowym do Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku pod hasłem „Dawno, dawno temu, czyli jak się żyło w średniowiecznym Kłodzku”

Podziemna Trasa Turystyczna jest reliktem po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach przekopanych pod miastem przez mieszkańców średniowiecznego Kłodzka. Labirynt tuneli. chodników i gęsta sieć podziemnych korytarzy tworzą podziemne miasto, kryjące wiele tajemnic. Prowadzi od ul. Czeskiej u podnóża twierdzy do ul. Zawiszy Czarnego i ma długość ok. 600 m. Podziemia pełniły funkcję magazynów, w których przechowywano liczne towary w tym kłodzkie piwo. Długie leżakowanie było jedną z tajemnic wybornego smaku kłodzkiego trunku, który sławą cieszył się na całym Dolnym Śląsku i w Czechach. W czasie wojen, jakie nawiedzały Kłodzko, te same podziemne korytarze służyły za schrony.

W ramach nietradycyjnej, interaktywnej przygody wraz z animatorami w strojach historycznych przeniesiemy Państwa, w odległe czasy średniowiecza. Sprawimy by na kilka chwil zapomnieli Państwo o codziennym życiu i dali się porwać urokowi i magii dawnej epoki. Gwarantujemy, że nie będą Państwo chcieli szybko odjeżdżać, za to chętnie odwiedzą Nas ponownie. Podczas wakacyjnych spotkań przedstawimy szeroko pojęte życie i tradycje mieszczan w średniowiecznym Kłodzku. Pokażemy zwykłe życie kłodczan, a także tradycje, zwyczaje i obrzędy panujące w Kłodzku, jak i w okolicach.

CO NA NAS CZEKA?

 • zabawy mieszczańskie ze średniowiecza
  Przygotowaliśmy dla Państwa różnego rodzaju zabawy mieszczańskie, w których publiczność może  uczestniczyć jak to niegdyś czynili młodzi mieszczanie, giermkowie, a nawet rycerze.
 • Kat w Kłodzku
  Ożywiona postać kata kłodzkiego opowie o narzędziach do wymierzania kary czy też przedmiotach tzw. pomocowych oraz karach stosowanych w dawnym Kłodzku, a także o obyczajach związanych z pracą kata.  Ochotników zakujemy w dyby lub w gąsiora, przy których będzie można zrobić okolicznościowe zdjęcie z katem.
 • nauka tradycyjnych tańców średniowiecznych
  Dawniej oprócz toczenia walk na dziedzińcu turniejowym również tańczono. Tańce średniowieczne dzieliły się na dworskie i mieszczańskie/plebejskie, my nauczymy tańców mieszczańskich takich jak maltański czy angielski zwany "wodą".
 • zapomniane rzemiosła średniowieczne
  zapraszamy na warsztaty rzemieślnicze, które przybliżą średniowieczne zawody oraz historię i tradycje regionu pogranicza. Uczestnicy zajęć w interaktywny sposób poznają podstawowe informacje związane z zielarstwem, tkactwem, garcarstwem, kowalstwem itd. z naciskiem na ich średniowieczny charakter. Zapoznamy Was z dawnymi metodami wyrobu naczyń glinianych, lnu i wełny, a także mieczy, czy elementów uzbrojenia.
 • warsztaty z łucznictwa
  Każdy z nas w dzieciństwie bawił się w Indian czy Robin Hooda, biegając z kawałkiem patyka, wyobrażając sobie, że jest mistrzem w strzelaniu z łuku. Teraz pojawia się okazja powrócić do tych marzeń i poszyć z prawdziwej broni pod okiem doświadczonego instruktora.
 • Średniowieczna moda.
  dowiemy się  jaka  moda  panowała  w  średniowieczu,  jak wyglądał rynsztunek  rycerza  oraz ówczesne stroje i biżuteria. Dodatkowo będzie można przymierzyć hełm rycerski oraz spróbować utrzymać miecz i tarczę.

 

KIEDY?

WTOREK 7/14/21/28 LIPIEC, 4/11/18/25 SIERPIEŃ 2020
w godz.: 11:00 – 13:00
maks. 15 osób/grupę - polecamy rezerwacje pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


GDZIE?
Podziemna Trasa Turystyczna /pawilon wejściowy/ ul. Czeska, 57-300 Kłodzko

więcej na: www.festiwalwrazen.pl