Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja. Każdego roku imprezy koncentrowały się będą na jednym z podanych powyżej motywów

W roku bieżącym czeka na Państwa osiem interesujących destynacji. Na terenie każdej z zaangażowanych atrakcji turystycznych został na ten sezon przygotowany specjalny program, regularnie powtarzany przez całe wakacje w określony dzień tygodnia. Wspólny temat łączący ze sobą poszczególne miejsca to ich znaczenie w historii militarnej, która kształtowała nasz transgraniczny region. I to dosłownie.

W liczącym sobie już ponad 700 lat zamku Kapitanowo niedaleko Radkowa wypróbujemy sobie strzelanie z łuku i wiatrówki. Zapoznamy się tutaj również z innymi gatunkami broni stosowanej w dawnych czasach. Co czeka na nas w średniowiecznym mieście Świdnica? Zobaczymy w nim resztki unikalnych murów obronnych i przy okazji wypełnimy kilka zadań. W Twierdzy Kłodzkiej najpierw trochę posłuchamy o tym, jak wyglądała rola dowódcy twierdzy w XVII i XVIII wieku. Później już jako świeżo zrekrutowani żołnierze skosztujemy rozkoszy i trudów życia w wojsku. W zamku Sarny będzie kolejna okazja do doskonalenia umiejętności strzeleckich. Tym razem jednak z pistoletu paintballowego. Włączymy się również w tajemniczą grę w piwnicach zamku. W zamku Żelazno zaś spotkamy doświadczonego architekta i nauczymy się pod jego przewodnictwem określać wiek fundamentów historycznych budowli. W czeskich zabytkach skupimy się na wielu znaczących wydarzeniach historycznych. Z bliska przyjrzymy się np. ruchowi husytyckiemu. W zamku Adršpach powita nas bowiem osobiście słynny hetman husytów Jan Žižka. Przymierzymy historyczne stroje i weźmiemy udział w pokazie walki. Interesuje Państwa miejsce jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew wojny prusko-austriackiej? Odbyła się ona koło miejscowości Česká Skalica. Dziś rozciąga się tam rezerwat przyrodniczy Dubno. Nauczymy się tutaj samodzielnie sporządzić działający nabój i poznamy podstawowe zasady obchodzenia się ze strzelbą. Przykry okres końca I republiki przypomnimy sobie zwiedzając nieukończoną Twierdzę Dobrošov. Została wybudowana jako jedna z wielu, aby chronić kraj przed nazistami. Tutaj czeka na nas rozkładanie i składanie broni, tor przeszkód i wiele innych niespodzianek.

I to jeszcze wcale nie wszystko, co na Państwa czeka latem na ziemi kłodzkiej. Wystarczy tylko odwiedzić stronę internetową Projektu www.festiwalwrazen.pl i znaleźć sobie przeżycie skrojone na miarę Państwa pragnień. Życzymy przyjemnego spędzenia lata.

W Kłodzku w roku 2020 akcja promocyjna odbędzie się przy pawilonie wejściowym do Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku pod hasłem „Dawno, dawno temu, czyli jak się żyło w średniowiecznym Kłodzku”

W ramach nietradycyjnej, interaktywnej przygody wraz z animatorami w strojach historycznych przeniesiemy Państwa, w odległe czasy średniowiecza. Sprawimy by na kilka chwil zapomnieli Państwo o codziennym życiu i dali się porwać urokowi i magii dawnej epoki. Gwarantujemy, że nie będą Państwo chcieli szybko odjeżdżać, za to chętnie odwiedzą Nas ponownie.

Podczas wakacyjnych spotkań przedstawimy szeroko pojęte życie i tradycje mieszczan w średniowiecznym Kłodzku. Pokażemy zwykłe życie kłodczan, a także tradycje, zwyczaje i obrzędy panujące w Kłodzku, jak i w okolicach.

CO NA NAS CZEKA?

 • zabawy mieszczańskie ze średniowiecza
  Przygotowaliśmy dla Państwa różnego rodzaju zabawy mieszczańskie, w których publiczność może  uczestniczyć jak to niegdyś czynili młodzi mieszczanie, giermkowie, a nawet rycerze.
 • Kat w Kłodzku
  Ożywiona postać kata kłodzkiego opowie o narzędziach do wymierzania kary czy też przedmiotach tzw. pomocowych oraz karach stosowanych w dawnym Kłodzku, a także o obyczajach związanych z pracą kata.  Ochotników zakujemy w dyby lub w gąsiora, przy których będzie można zrobić okolicznościowe zdjęcie z katem.
 • nauka tradycyjnych tańców średniowiecznych
  Dawniej oprócz toczenia walk na dziedzińcu turniejowym również tańczono. Tańce średniowieczne dzieliły się na dworskie i mieszczańskie/plebejskie, my nauczymy tańców mieszczańskich takich jak maltański czy angielski zwany "wodą".
 • zapomniane rzemiosła średniowieczne
  zapraszamy na warsztaty rzemieślnicze, które przybliżą średniowieczne zawody oraz historię i tradycje regionu pogranicza. Uczestnicy zajęć w interaktywny sposób poznają podstawowe informacje związane z zielarstwem, tkactwem, garcarstwem, kowalstwem itd. z naciskiem na ich średniowieczny charakter. Zapoznamy Was z dawnymi metodami wyrobu naczyń glinianych, lnu i wełny, a także mieczy, czy elementów uzbrojenia.
 • warsztaty z łucznictwa
  Każdy z nas w dzieciństwie bawił się w Indian czy Robin Hooda, biegając z kawałkiem patyka, wyobrażając sobie, że jest mistrzem w strzelaniu z łuku. Teraz pojawia się okazja powrócić do tych marzeń i poszyć z prawdziwej broni pod okiem doświadczonego instruktora.
 • Średniowieczna moda.
  dowiemy się  jaka  moda  panowała  w  średniowieczu,  jak wyglądał rynsztunek  rycerza  oraz ówczesne stroje i biżuteria. Dodatkowo będzie można przymierzyć hełm rycerski oraz spróbować utrzymać miecz i tarczę.

 

KIEDY?

letnie wtorki w okresie lipiec-sierpień 2020
w godz.: 11:00 – 13:00
maks. 30 osób/grupę - polecamy rezerwacje pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


GDZIE?
Podziemna Trasa Turystyczna /pawilon wejściowy/ ul. Czeska, 57-300 Kłodzko

więcej na: www.festiwalwrazen.pl