Odwiedzając Kłodzko możemy korzystać nie tylko z atrakcji historycznych, ale także uczestniczyć w wielu imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, które organizowane są przez cały rok w całym mieście.

W przestrzeni miejskiej takie wydarzenia odbywają się najczęściej na rynku, na placu pod mostem św. Jana (wejście od ul. Daszyńskiego lub Matejki), w Parku Strażackim (ul. Traugutta), na stadionie (ul. Kusocińskiego) oraz Osiedlu Kruczkowskiego. Na koncerty, wystawy i spektakle zapraszają Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Koncerty muzyki poważnej organizowane są także w kłodzkich świątyniach. Wiele atrakcyjnych wydarzeń ma miejsce na Twierdzy Kłodzko – to zarówno wydarzenia związane historią obiektu, jak i koncerty czy wydarzenia sportowe w niecodziennej scenerii. Ciekawe imprezy odbywają się także w położonej z dala od centrum Galerii Twierdza przy ul. Noworudzkiej, gdzie mieści się również multikino.

Kłodzki Ośrodek Kultury działa w zabytkowym budynku dawnego Hotelu Kaiserhof przy pl. Jagiełły. W środku mieści się duża sala widowiskowa oraz galeria, a kameralne imprezy odbywają się także w kawiarni. Od wielu lat działa tu Kłodzki Klub Fotograficzny, który współpracuje z klubami czeskimi i organizuje wspólne wystawy. Do najważniejszych imprez organizowanych przez KOK należy Festiwal Teatralny Zderzenie. Podczas edycji letniej w przestrzeni miejskiej występują teatry uliczne. W listopadzie do Kłodzka przyjeżdżają wybitne spektakle sceniczne polskie i zagraniczne.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej oprócz wystaw stałych i czasowych zaprasza na wernisaże na kameralne koncerty, wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Odbywają się one w zabytkowej sali koncertowej, w sali warsztatowej usytuowanej w dawnej stolarni oraz na klimatycznym muzealnym dziedzińcu. Corocznie w maju mają tu miejsce ciekawe imprezy w ramach Nocy Muzeów. Można wówczas zobaczyć artystyczne performance i niecodzienne instalacje. Muzeum organizuje także spacery ulicami miasta z elementami inscenizacji oraz przede wszystkim w czasie wakacji i ferii zimowych warsztaty dla najmłodszych.

Centrum Kultury Chrześcijańskiej mieści się w dawnej kaplicy na ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego na Osiedlu Kruczkowskiego. Organizatorem odbywających się tam wydarzeń jest Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Parafia pw. Podniesienia Krzyża Świętego. Centrum nie jest czynne codziennie, ale o organizowanych tam wydarzeniach informują plakaty, banery oraz lokalne media.

Koncertów muzyki poważnej możemy najczęściej posłuchać w kościele Matki Bożej Różańcowej na placu Franciszkańskim, ale także w kościele Wniebowzięcia NMP na placu Kościelnym oraz w kościele św. Jerzego i Wojciecha przy ul. Łukasińskiego.

Najważniejszą imprezą związaną z historią miasta są sierpniowe Dni Twierdzy. Odbywają się zarówno w warowni jak i na przyległych terenach. Można wówczas zobaczyć szturm wojsk napoleońskich na miasto, odwiedzić obóz wojskowy i spotkać się oko w oko z kłodzkim regimentem. Twierdza zaprasza w ciągu całego roku na różne przedsięwzięcia i gry terenowe, niektóre współorganizowane przez Kłodzkie Bractwo Rycerskie. Jednym z elementów Dni Twierdzy jest Jarmark Forteczny, podczas którego na Rynku robi się gwarno i tłoczno. Kupić i zasmakować można lokalnych przysmaków, regionalnych nalewek, tradycyjnych potraw. Rekonstrukcje historyczne na Starówce czy Bitwa pod Twierdzą z udziałem kilkuset żołnierzy, jazdy konnej, wśród wystrzałów i huków armatnich robi za każdym razem na zgromadzonych widzach kolosalne wrażenie.

Sierpień to także FORUM TRADYCJI czyli miejsce i przestrzeń, w której spotykają się mistrzowie tradycyjnego rzemiosła, smakosze i wszyscy, których interesuje przeszłość. Ciepłe letnie wieczory sprzyjają imprezom plenerowym, a wśród nich ważne miejsce zajmuje kino letnie czyli projekcje filmowe na świeżym powietrzu. Taka forma spędzania czasu jest o wiele bardziej przyjemna niż tradycyjna sala w kinie. Sezon wakacyjny jest świetną okazją na oglądanie filmów w plenerze podczas Filmowego Kanału Młynówki.

W Kłodzku odbywają się także ciekawe imprezy i pokazy sportowe. Są to m.in. widowiskowe pokazy downhillowe, zawody konne w stylu western czy pokazy sztuk walki. Do tradycji należy rajd samochodowy KJS Lew Kłodzki. Zawodnicy rozpoczynają i kończą wyścig na terenie miasta, a współzawodniczą na okolicznych krętych drogach.

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć i odzyskać kondycję w całorocznej krytej pływalni przy ul. Jana Pawła II. Oprócz basenu pływackiego znajduje się tu basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia, jacuzzi i sztuczna rzeka oraz sauna sucha i parowa.

Na stadionie w sezonie letnim działa odkryty basen z boiskiem do siatkówki i placem zabaw, a w sezonie zimowym sztuczne lodowisko