Kłodzko - www.klodzko.pl

Zapraszamy na trzecią edycję Festiwalu Wrażeń.  Przygotowywanych jest dziewięć różnych wydarzeń, podczas których uczestnicy zapoznają się z różnymi rzemiosłami, regionalnymi zwyczajami lub tradycyjnymi potrawami i ich produkcją.

Tematem wrażeń wtym roku są tradycje które tworzą naszą tożsamość i pozwalają korzystać z dziedzictwa poprzednich pokoleń. Mogą one mieć wiele podobieństw – przykładowo w Kłodzku zapoznamy się ze średniowieczną modą, tradycyjnymi tańcami oraz zwyczajami regionalnymi. W Hronovie przypomnimy sobie ponad dwustuletnią historię teatru amatorskiego, bez której nie możemy sobie nawet przedstawić dzisiejszego Hronova. Sztukę rękodzielniczą naszych przodków poznamy za pośrednictwem różnych rzemiosł. W Czermnej koło Kudowy-Zdrój wyprodukujemy glinianą miseczkę na kole gancarskim, na zamku Adršpach nauczymy się tkać. W Dusznikach-Zdroju w Muzeum Papiernictwa wykonamy własny papier zdobiony a w drewnianym Domu Zrębowym w Policach spróbujemy odlać kafle z gipsu. Jak smakują tradycje sprawdzimy w skansenie w Pstrążnej, gdzie wypieczemy sobie chleb w klasycznym piecu. Nie będzie również brakowało bajek regionalnych, które czekają na nas w Domku Boženy Němcové w Červeném Kostelcu. W Świdnicy w Muzeum Dawnego Kupiectwa dowiemy się jak wyglądały dawniej sklepy i jak właściwe to wszystko funkcjonowało.

 

W Kłodzku w roku 2021 akcja promocyjna „Dawno, dawno temu, czyli jak się żyło w średniowiecznym Kłodzku” odbędzie się przy pawilonie wejściowym do Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku.

 

CO NA NAS CZEKA?

  • zabawy mieszczańskie ze średniowiecza - Przygotowaliśmy dla Państwa różnego rodzaju zabawy mieszczańskie, w których publiczność może uczestniczyć jak to niegdyś czynili młodzi mieszczanie, giermkowie, a nawet rycerze.
  • Kat w Kłodzku - Ożywiona postać kata kłodzkiego opowie o narzędziach do wymierzania kary czy też przedmiotach tzw. pomocowych oraz karach stosowanych w dawnym Kłodzku, a także o obyczajach związanych z pracą kata. Ochotników zakujemy w dyby lub w gąsiora, przy których będzie można zrobić okolicznościowe zdjęcie z katem.
  • nauka tradycyjnych tańców średniowiecznych - Dawniej oprócz toczenia walk na dziedzińcu turniejowym również tańczono. Tańce średniowieczne dzieliły się na dworskie i mieszczańskie/plebejskie, my nauczymy tańców mieszczańskich takich jak maltański czy angielski zwany "wodą".
  • zapomniane rzemiosła średniowieczne - Warsztaty rzemieślnicze, które przybliżą średniowieczne zawody oraz historię i tradycje regionu pogranicza. Uczestnicy zajęć w interaktywny sposób poznają podstawowe informacje związane z kuchnią średniowieczną, zielarstwem, garcarstwem z naciskiem na ich średniowieczny charakter. Zapoznamy się z dawnymi metodami wyrobu naczyń glinianych, lnu i wełny, a także średniowiecznych zabawek.
  • Prezentacja Kłodzkiej Średniowiecznej Straży Miejskiej - każdy z nas w dzieciństwie bawił się w Indian czy Robin Hooda, biegając z kawałkiem patyka, wyobrażając sobie, że jest mistrzem w strzelaniu z łuku. Teraz pojawia się okazja powrócić do tych marzeń i poszyć z prawdziwej broni pod okiem doświadczonego instruktora.
  • Średniowieczna moda - Prezentacja mody z przełomu XIV- XV, czyli jak wyglądały stroje kłodzkich mieszczan oraz biżuteria

 

KIEDY?

WTOREK 6/13/20/27 LIPIEC, 3/10/17/24 SIERPIEŃ 2021
w godz.: 11:00 – 13:00
maks. 15 osób/grupę - polecamy rezerwacje pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GDZIE?
Podziemna Trasa Turystyczna /pawilon wejściowy/ ul. Czeska, 57-300 KłodzkoZapraszamy Państwa do bogatego programu, który przypomni o żywych i zapomnianych tradycjach naszego regionu.

UWAGA! Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się tylko w przypadku sprzyjającej sytuacji epidemicznej i zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami bezpieczeństwa.

"Festiwal wrażeń" to Polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego na pograniczu oraz stworzenie wspólnej oferty promocyjnej zwiększającej mobilność turystów. Podstawą realizacji projektu jest założenie, że o atrakcyjności turystycznej decydują w znacznej mierze przeżycia i wrażenia, a ma ich dostarczyć właśnie „Festiwal Wrażeń”. Podczas trzech letnich sezonów wakacyjnych w różnych obiektach turystycznych po stronie czeskiej i polskiej będą się odbywały imprezy dostarczające unikalnych przeżyć i wrażeń. Dzięki temu odwiedzający nas turyści będą nie tylko biernymi odbiorcami zwiedzającymi muzea czy zabytki, ale także uczestnikami wydarzeń, eksperymentatorami, wytwórcami, czy graczami itp. Tematami przedmiotowych imprez zapewniających wrażenia będą osobowości, historia wojskowości oraz tradycja. Każdego roku imprezy koncentrowały się będą na jednym z podanych powyżej motywów.

Polecamy w serwisie

informacja o dofinansowaniu z UE

Projekt "Budowa innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie znajdziesz w klauzuli informacyjnej. Klikając przycisk „OK” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!