Kłodzko - www.klodzko.pl

spektakl „Niech prawo będzie z Wami” - 14.12., godz. 18.00

Zarząd Powiatu Kłodzkiego zaprasza na spektakl Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja, 40. Rocznicy Stanu Wojennego, 30-lecia Festiwalu Zderzenie Teatrów na spektakl „Niech prawo będzie z Wami” (albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)

miejsce: sala widowiskowa
czas trwania: 75 min, od lat 15
Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej karty wstępu (do odebrania w kasie KOK)

Organizacja i mecenat
Powiat Kłodzki
Realizacja i współpraca
Stowarzyszenie Fundus Glacensis
Kłodzki Ośrodek Kultury
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

„Niech prawo będzie z Wami”
(albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów)
tekst: Jan Czapliński
reżyseria: Aneta Groszyńska
scenografia: Tomasz Walesiak
wideo: Adam Zapała
muzyka: Ela Orleans
inspicjent: Iwona Skiba
zdjęcia: Tobiasz Papuczys
obsada: Filip Perkowski

Spektakl zakwalifikowany do finału 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodzony za tekst i reżyserię na XX Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2021.

Jesteśmy w kryzysie, ma on wiele imion, jedno z nich brzmi – konstytucja. Zanim uda nam się z niego wyjść, dobrze spróbować go najpierw zrozumieć.

Chcemy spojrzeć na dzisiejszy kryzys konstytucyjny z perspektywy historii, społecznych doświadczeń prawa, protestującej ulicy, wreszcie, z perspektywy samego teatru i artystów.

Chcemy zrozumieć jak, kiedy i po co (bo „po co” zawsze jest najważniejsze) powstawały kolejne polskie konstytucje – trzeciomajowa, marcowa, kwietniowa, PRL-owska, wreszcie obowiązująca dziś konstytucja z 1997 roku.

Chcemy przypomnieć sobie wspólnie, na wszelki wypadek, czym właściwie jest konstytucja, jaka jest jej funkcja, i wreszcie – co jest w niej napisane. Bo jej lektura sama w sobie potrafi dodać wiary – a bez wiary nie da się przezwyciężyć żadnego kryzysu.

Chcemy odkryć konstytucję dla samych siebie. Znaleźć miejsca, w których prawo przestaje być abstrakcją, a zaczyna być życiową kwestią. A wreszcie wskazać te przestrzenie, w których ujawnia się obywatelska sprawczość, w których tętni żywotność, aktualność i istotność konstytucji.

Polecamy w serwisie

informacja o dofinansowaniu z UE

Projekt "Budowa innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie znajdziesz w klauzuli informacyjnej. Klikając przycisk „OK” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!