Skarby kłodzkich Jezuitów

Data
26.06.2019 19:00 - 21:00
Lokalizacja
Kościół parafialny WNMP

Opis

Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica oraz Kłodzki Ośrodek Kultury zapraszają serdecznie 26 czerwca (środka) na wyjątkowy koncert „Skarby kłodzkich Jezuitów” w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP. Duża i międzynarodowa obsada (plakat, opis i szczegóły w załącznikach) zaprezentuje trzy dzieła Józefa Bolechowskiego (1749-1811), kompozytora okresu klasycyzmu, wykształconego i działającego w Kłodzku. Dzieła te są częścią zbiorów pojezuickich, zachowanych w kłodzkim kościele i opracowywanych obecnie przez muzykologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa z nich można określić jako pierwsze współczesne wykonania.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Józef Bolechowski, a właściwie Josef Bolehovský, urodził się w 1743 r. w Kostelcu nad Orlicą (Czechy). Był tam organistą, kantorem, nauczycielem i z pewnością kompozytorem: jego dzieła wykonywano w kościołach i klasztorach Poznania, Częstochowy, Gniezna, Pragi i Brna. Zmarł w 1811 r. Do dzisiejszych czasów dotrwały kopie i odpisy jego kompozycji – 11 mszy, 6 litanii i arii maryjnych oraz jednego Requiem, które znaleźć można w archiwach Śląska i Wielkopolski, na Jasnej Górze, a także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jezuickie archiwa w Kłodzku, kryjące najbogatszy i najciekawszy zbiór dzieł Józefa Bolechowskiego, od lat są przedmiotem zainteresowania muzykologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich badania stworzyły możliwość zaproszenia do wykonania utworów tego kompozytora znanych muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki.

Polscy i czescy soliści, znakomita praska orkiestra i renomowany warszawski chór zaprezentują Litanię Loretańską, Requiem i Mszę – wszystkie trzy dzieła utrzymane w stylu klasycznym. Prezentacja Litanii D-dur oraz Requiem F-dur będzie najprawdopodobniej współczesnym ich prawykonaniem po ok. 200 latach zapomnienia, jedynie po Mszę C-dur sięgnęła przed 30 laty Warszawska Opera Kameralna.

Koncert zostanie zorganizowany w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku w środę, 26 czerwca 2019 r., o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kłodzkiego, zaś organizowany zostanie przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica i Collegium Musicum UW we współpracy z Kłodzkim Ośrodkiem Kultury, Parafią Wniebowzięcia NMP i Instytutem Muzykologii UW.


Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
26 czerwca 2019 r. (środa), godz. 19:00
„Skarby kłodzkich Jezuitów – Józef Bolechowski”
Wykonawcy: Joanna Sojka – sopran, Monika Korybalska – alt, Hasan El-Dunia – tenor, Marián Krejčík – bas, Musica Florea Praha (kierownictwo artystyczne – Marek Štryncl), Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzej Borzym – dyrygent.
W programie: Józef Bolechowski / Josef Bolechovský (1743-1811) – Litaniae Lauretanae ex D (pierwsze współczesne wykonanie), Requiem ex F (pierwsze współczesne wykonanie), Missa ex C.
Wstęp wolny.