Otwarty Konkurs Fizyczny

Opublikowano: poniedziałek, 13, marzec 2017

KOMU DZISIAJ CHCE SIĘ SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ?

Nasza codzienność – wirująca kawa i herbata w ulubionym kubku, niepokojące trzaski na liniach wysokiego napięcia, dziwne działanie kuchenki indukcyjnej podczas gotowania obiadu, ostry nóż, który łatwiej kroi niż tępy; czynności codzienne: zginanie, cięcie, dźwiganie, wchodzenie po schodach, kichanie, ubieranie się i … i miliony pytań: dlaczego chmury unoszą się w powietrzu?, jak to jest, że działa silnik?, dlaczego ptaki mogą siedzieć na liniach wysokiego napięcia? Dlaczego to, dlaczego tamto?...    

Fizyka – to podstawa naszego życia, to każdy ułamek sekundy, kamień węgielny naszej cywilizacji i kultury; nie tylko kształtuje nasz pogląd, istnieje jako siła sprawcza rozwoju, jako aparat myślowy wszystkich dziedzin życia, ale przede wszystkim jest odkrywaniem nieskończonych możliwości i widzenia w innej perspektywie.    

Dla fizyków jest ona sensem życia, ciągłym szukaniem „furtki” w zadaniach, nieustannym rozwiązywaniem problemów, krótkim, zwięzłym, logicznym widzeniem tego, co jest; odnalezieniem wyjścia przez odpowiedź na pytanie – dlaczego?...    

Tak, fizycy są szaleni i skupieni, emocjonalni i spokojni, opanowani i niecierpliwi, oderwani od tego, co zaciemnia rzeczywistość i zanurzeni w świecie, w końcu pełni pokory, bo wiedzą, że pewne rzeczy po prostu trzeba zrobić…

Pomysł Otwartego Konkursu Fizycznego narodził się w 2014 roku z inicjatywy nauczycielki fizyki w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości – mgr Ewy Stępniak.     

Pierwszy, szkolny etap Konkursu odbył się dnia 19.02.2015r. Do finału (10.04.2015r.), zakwalifikowało się 27 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych z: Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudy, Grodkowa, Głuchołazów, Piechowic, Legnicy, Lubina i Wrocławia.
I miejsce zdobył Wojciech Zieliński,  uczeń p. Bożeny Kalarus z ZSA w Kłodzku.
II miejsce  zdobyła Zuzanna Materny, uczennica p. Iwony Bronowickiej z  V LO im. Jana Heweliusza w Legnicy.     
III miejsce zdobył Bartosz Pogoda, uczeń p. Grzegorza Frali  z ZSO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.     
Wyróżniony został Mateusz Rzepecki, uczeń p. Lucyny Stramy z  LO im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie. Główną nagrodę - zaproszenie na wizytę studyjną do Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub Strasburgu - ufundowała Pani Europoseł Lidia Geringer de Oedenberg.    

17.02.2016r. odbył się etap szkolny drugiej edycji Otwartego Konkursu Fizycznego.
Do finału, który miał miejsce 13.04.2016r., zakwalifikowało się 14 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych: LO nr XIII im. Aleksandra Fredry w Zespole Szkół nr 5 we Wrocławiu, Prywatnego Salezjańskiego LO im. Dominika Savio we Wrocławiu, V LO im. Jana Heweliusza w Legnicy, ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej, ZSO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, LO im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.    
I miejsce zdobył Michał Bobula, uczeń Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku.     
II miejsce zdobyła Paulina Tarsa, uczennica ZSO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
III miejsce zdobył Mateusz Śliwiński, uczeń V LO im. Jana Heweliusza w Legnicy.    
Ponadto wyróżnieni zostali: Jakub Trzciński, uczeń XII LO we Wrocławiu oraz Bartosz Pałka z ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej.    

08.02.2017r. odbył się etap szkolny trzeciej edycji Otwartego Konkursu Fizycznego. Wzięło w nim udział 71 uczniów z 12 szkół:  LO Nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, LO Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,  V LO im. Heweliusza  w Legnicy, ZS Nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie,  ZSO w Głogowie,  ZSO w Nysie, ZS Nr. 1 w Wałbrzychu, LO im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej, LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości w Kłodzku. Do finału, który odbył się 8 marca 2017r. zakwalifikowało się 19 uczniów.    
I miejsce zdobył Kacper Łoboda, uczeń ZSO w Głogowie.     
II miejsce zdobył Jakub Kazimierski uczeń ZSO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
III miejsce zdobył Michał Pawłowski, uczeń LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Wyróżnieni uczniowie to: Dawid Dworzański, uczeń LO im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie oraz najmłodszy uczestnik konkursu Łukasz Majsiak, uczeń pierwszej klasy LO Nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Dzięki nieocenionej życzliwości patronów i sponsorów Konkursu, każda edycja zwieńczona jest nagrodzeniem uzdolnionych fizyków ze szkół ponadgimnazjalnych atrakcyjnymi nagrodami. Główną nagrodą tegorocznej edycji Konkursu było zaproszenie na wizytę studyjną do Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub Strasburgu, ufundowane ponownie przez Panią Europoseł Lidię Geringer de Oedenberg.


                       

***

Nad Otwartym Konkursem Fizycznym w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości:

Patronat objęli: Politechnika Wrocławska, Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Pan Maciej Awiżen Starosta Powiatu Kłodzkiego;

Współpracę podjęli: Pan dr hab. inż. Włodzimierz Salejda prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej, pełnomocnik Rektora PWr ds. jakości kształcenia, przewodniczący Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Pan dr inż. Kazimierz Sierański adiunkt Politechniki Wrocławskiej.

Sponsorami byli: Pani Europoseł Lidia Geringer de Oedenberg, Pan Maciej Awiżeń Starosta Powiatu Kłodzkiego, Pan Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka, Pan Jerzy Dudzik Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego „Agroreg” w Nowej Rudzie, Pan Damian Ślak Prezes Fundacji „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku.
                        

***

Jak bardzo więc trzeba być zdolnym, jak bardzo bystrym, jak „obłędnie” upartym, by panować nad tym, co człowieka przerasta – co ma początek, a nie ma końca...?    

Pozostaje podziękować tym, dla których fizyka to pasja, bo właśnie ONI – FIZYCY wciąż (za nas) szukają, obliczają, obserwują, byśmy mogli w życiu mieć łatwiej, wygodniej, bezpieczniej.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

57-300 Klodzko,
Pl. B.Chrobrego1
tel. +48 074 865 46 00
fax: +48 074 867 40 62
E-mail: sekretariat@um.klodzko.pl

BIP: www.um.bip.klodzko.pl/

NIP: 883-10-06-050
REGON: 000526050

Ciekawe strony

serwis internetowy Biuletynu Informacji Publicznej Rada Miejska w Kłodzku Komisje - skład osobowy e puap 240 rewita 240 PGN 240
Kamerki Online w Kłodzku festiwal wrazen Informacja Turystyczna w Kłodzku szlak podziemi rewita 240
Twierdza Kłodzko - Wielki Kleszcz Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Twierdza Kłodzko - serwis internetowy Serwis Internetowy Muzeum Ziemi Kłodzkiej Kryta Pływalnia w Kodzku
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku Kłodzkie Bractwo Rycerskie Agencja Mienia Wojskowego Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna
Monitor Polski Dziennik Ustaw Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyszukiwarka połączeń autobuswych Europa Direct Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie i jak je usunąć znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

  Klikając przycisk „zgadzam się” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!