Most św. Jana

Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka, łączący starówkę z częścią miasta zwaną  Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza.

Budowę mostu w wersji pierwotnej prawdopodobnie zakończono w 1390 roku a figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII w. fundowane przez hojnych i zamożnych mieszczan, tworząc tym samym osobliwą galerię. W ciągu wielu wieków istnienia most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, szczególnie w czasie wojen husyckich (1428-1434) oraz wielokrotnie był remontowany np. w latach 1626, 1701, 1889 i 1978. W przeszłości most posiadał dwie bramy mostowe tzw. Brama Mostowa Górna wzniesiona pod koniec XIII w. prawdopodobnie nie miała charakteru obronnego, tworzyła całość z murami obronnymi otaczającymi miasto i Brama Mostowa Dolna powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XV w. Obie bramy zostały rozebrane.W 1655 roku ustawiono na moście pierwszą z sześciu ufundowanych przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę, figurę wotywną: była to Pieta i tak oto rozpoczęło się dekorowanie mostu barokowymi figurami.

Pieta (Matka Boska z ciałem Chrystusa) - Rzeźba ta umiejscowiona jest na zachodniej balustradzie mostu na największym, kaplicznym filarze i dodatkowym cokole. Wykonana została z piaskowca przez nieznanego artystę a ufundowana przez ówczesnego starostę Kłodzka, hrabiego Jana Jerzego von Götzena i jego małżonkę, Marię Elżbietę, świadczą o tym ich herby oraz wyryte poniżej figury na cokole inskrypcje w języku niemieckim : “J.G. Graf von Götzen, Landeshauptmann zu Glatz. M.E. Graefin v. Götzen geb. Gr. Von Hoditz 1655”. Pozostała część napisu jest nieczytelna.

Święty Wacław - Figurę tego świętego, patrona Czech, ustawiono na południowo-zachodniej stronie mostu naprzeciw św. Franciszka Ksawerego co miało wskazywać na podobieństwa obu postaci w sensie kompozycyjnym i ideologicznym. Rzeźba św. Wacława ustawiona została w XVIII w. o czym świadczy słabo widoczny napis : “Errichtet im Jahre 1715” co znaczy “Wykonano w roku 1715”. Wykonana została z piaskowca podobnie jak inne figury. Nieznane są informacje na temat fundatora owej rzeźby oraz nieznany jest również jej wykonawca. Autor przedstawił świętego jako rycerza dzierżącego sztandar co miało być nawiązaniem do jego sławnych czynów w obronie suwerenności państwa. W 1729 roku papież Benedykt XIV zatwierdził w 800-lecie śmierci Wacława, jego kult. W 1908 roku w Pradze, na placu św. Wacława postawiono pomnik przedstawiający go jako rycerza na koniu.

Święty Jan Nepomucen( z Nepomuka) - Fundatorem figury świętego, patrona Czech był syn hrabiego von Götzena – Franciszek w 1707 roku. Świadczą o tym wyryte na cokole herby fundatora i jego żony, z domu księżniczki Lichtenstein. Rzeźba wykonana została z piaskowca i uznana jest za bardzo przeciętne dzieło, autor nie jest znany. Figury świętego najczęściej były ustawiane na mostach i miały chronić przed powodziami.

Święty Franciszek Ksawery - Posąg przedstawiający patrona Kłodzka, ufundowany przez mieszkańców w 1714 roku jako wotum po zarazie jaka nawiedziła miasto. Świętemu towarzyszą trzej chorzy mężczyźni i Indianin trzymający tarczę z herbem Kłodzka. Rzeźba wykonana została ze słabego piaskowca dlatego przy kolejnej renowacji jaka miała miejsce w 1915 roku podjęto decyzje o zastąpieniu oryginału kopią. Replikę rzeźby wykonał rzeźbiarz Tschötschel, jego pomocnikami byli Wagner i Busch. Pozostałości oryginału zostały umieszczone w muzeum.

Chrystus na krzyżu (Ukrzyżowanie) - Figurę Chrystusa wraz z towarzyszącą mu św. Marią Magdaleną umieszczono po wschodniej stronie mostu, w miejsce gdzie stał niegdyś drewniany krzyż. Postawiono ją 5 października 1734 roku na polecenie hrabiego von Herbertsteina lub jego małżonki. Autor kłodzkiego “Ukrzyżowania” nie jest znany, przypuszcza się że mógł to być miejscowy kamieniarz, który przyjął zlecenie od fundatora.

Trójca Święta i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny - Ciekawa, późnobarokowa grupa figur, będąca chyba najmasywniejszą rzeźbą spośród wszystkich znajdujących się na moście. Fundatorem był w 1714 roku Franciszek Ferdynand baron Fitschen, właściciel Gorzuchowa, którego herb i nazwisko zostały umieszczone na ozdobnym cokole. Rzeźba wykonana z piaskowca, twórca tak jak w poprzednich przypadkach nie jest znany

 

 

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

57-300 Klodzko,
Pl. B.Chrobrego1
tel. +48 074 865 46 00
fax: +48 074 867 40 62
E-mail: sekretariat@um.klodzko.pl

BIP: www.um.bip.klodzko.pl/

NIP: 883-10-06-050
REGON: 000526050

Ciekawe strony

serwis internetowy Biuletynu Informacji Publicznej Rada Miejska w Kłodzku Komisje - skład osobowy e puap 240 rewita 240 PGN 240
Kamerki Online w Kłodzku festiwal wrazen Informacja Turystyczna w Kłodzku szlak podziemi rewita 240
sciezka twierdza Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Twierdza Kłodzko - serwis internetowy Serwis Internetowy Muzeum Ziemi Kłodzkiej Kryta Pływalnia w Kodzku
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku Kłodzkie Bractwo Rycerskie Agencja Mienia Wojskowego Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna
Monitor Polski Dziennik Ustaw Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyszukiwarka połączeń autobuswych Europa Direct Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie i jak je usunąć znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

  Klikając przycisk „zgadzam się” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!