Zabytki sakralne

Bez względu na to, jak rozwija się jakikolwiek region kraju czy świata i bez względu na to, jak ukierunkowana jest jego gospodarka, każde z miejsc na całym ziemskim globie posiada dobra, które pozostawili przodkowie. Mogą… to być dzieła sztuki, przedmioty lub budowle. Na szczególną uwagę zasługują… z pewnością… budowle sakralne.

Właśnie na ich przykładach obserwować można jak łączą… się tradycje kulturowe z dawnymi stylami architektonicznymi i z podziwianymi dziś kierunkami w malarstwie i rzeźbie. Oto zabytki sakralne, które znajdują… się w Kłodzku. Niektóre z nich są prawdziwymi perłami uznawanymi i docenianymi na całym świecie.

Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP

Za prawdopodobny początek budowy kościoła uznaje się 1194 rok, ale nie ma to dowodów, natomiast kamień węgielny położony został przez kłodzkich joannitów około 1344 roku. Inicjatorem budowy był arcybiskup praski Arnost z Pardubic, mocno związany z Kłodzkiem, który umierając w 1364 roku zapisał znaczne sumy pieniędzy na kontynuację budowy. Budowa kościoła ruszyła dopiero w drugiej połowie XV wieku. W 1462 roku rozpoczęto budowę wieży południowej, zwaną Białą a wieżę północną zwaną Czarną rozpoczęto budować w 1487 roku ale ukończono dopiero na początku XVI wieku.W 1562 roku kościół przejęli protestanci a w 1624 roku jezuici, którzy rozpoczynają jego modernizację. W wyniku długotrwałych, bo blisko 350 –letnich , prac powstała okazała późnogotycka budowla.

Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowy choć nie brak w nim również cech pochodzących z innych okresów. Wielce zasłużył się w tym względzie Michał Klahr, rzeźbiarz który swą karierę rozpoczynał właśnie przy wystroju tego kościoła. Szczególną uwagę przykuwa m.in. pochodzący z lat 1727-1729 ołtarz główny, wykonany przez Krzysztofa Tauscha, następnie ufundowana w 1717 roku ambona, autorstwa Michała Klahra, pochodząca z XIV wieku “Kłodzka Madonna z Czyżykiem” oraz pomnik biskupa Arnosta. W bocznej nawie kościoła, po lewej stronie od ołtarza głównego znajduję się nagrobek arcybiskupa Arnosta, z jego osobą wiążą się dwie legendy. Podobno jako młody chłopiec uczęszczał do szkoły prowadzonej przez kłodzkich joannitów, będąc na jednym z nabożeństw spostrzegł że figurka Matki Boskiej odwraca od niego swoją twarz, wtedy to postanowił zostać duchownym. W roku 1343 zostaje praskim biskupem a rok później obejmuje funkcję arcybiskupa praskiego. Arnost z Pardubic zmarł 30 czerwca 1364 roku i zgodnie z jego wolą, ciało sprowadzono do Kłodzka gdzie został pochowany w nawie głównej, w krypcie przed ołtarzem. Niebawem król Karol IV zlecił przygotowanie nagrobka, prawdopodobnie słynnej praskiej pracowni Piotra Parlera. Prawie 100 lat od śmierci arcybiskupa miało miejsce dziwne zdarzenie, które szybko uznano za cud, z jego nagrobka zaczęła wyciekać oleista ciecz o intensywnym i przyjemnym zapachu, zdarzenie powtórzyło się w dzień Bożego Ciała. Owy cud miał świadczyć o szczególnej opiece jaką darzył Kłodzko arcybiskup. Z nagrobkiem duchownego związana jest jeszcze jedna historia, otóż z nie znanych przyczyn zaczął pękać. Zdarzenie wiązano z przepowiednią samego arcybiskupa Arnosta , który spisał ją jeszcze przed swoja śmiercią. Popękany nagrobek w XIX w. podczas renowacji kościoła został przeniesiony do nawy północnej. Obecnie w nawie północnej pod pierwszym filerem znajduje się jeszcze marmurowy pomnik klęczącego arcybiskupa, wykonany przez czeskiego rzeźbiarza Jana Jandę.

Kościół WNMP był niegdyś otoczony murem cmentarnym, który został rozebrany w wyniku likwidacji cmentarza pod koniec XIX w. Pozostała jedynie okazała późnobarokowa brama z trzema figurami świętych: św. Franciszka Ksawerego, św. Ignacego Loyola i św. Franciszka Borgiasz , zwana Brama Czarną.

 

Kościół i klasztor OO. Franciszkanów - Początek kościoła datuje się na rok 1257, istniała wtedy kaplica św. Klary i św. Franciszka odwiedzana przez pielgrzymów. W 1270 roku franciszkanie otrzymali od Ottokara II znaczne tereny na Wyspie Piasek, a w 1350 roku w dokumencie odpustowym mowa jest już o kościele Najświętszej Marii Panny i św. Franciszka. Przybycie franciszkanów do Kłodzka spotkało się z dużym niezadowoleniem ze strony zakonu joannitów i samych mieszkańców miasta. Kolejne budowane kościoły przez franciszkanów niszczyły wojny, pożar w 1463 roku a później powódź w 1475 roku. W XVI w. Zgromadzenie przestało istnieć, jedynym śladem ich obecności była kaplica na terenie założonego w 1542 roku cmentarza.W 1604 roku do Kłodzka przybywa dwóch braci zakonnych z Pragi, którym według niektórych źródeł udało się do 1612 roku odbudować kościół, niestety został on skonfiskowany i utworzono w nim drukarnię i szkołę niemiecko-ewangelicką. W 1622 roku prawnie odzyskują mienie a w 1628 roku rozpoczynają budowę obecnego kościoła. Kościół w stanie surowym ukończono w 1631 roku, natomiast wnętrze wykończono dopiero w 1697 roku. W 1783 roku kościół i klasztor zostaje zniszczony przez kolejna powódź. Fundamenty budynków zostały mocno naruszone. W 1810 roku w wyniku dekretu o sekularyzacji franciszkanie zostali usunięci a budynki kościoła zostały przez rząd pruski przemianowane na szpital wojskowy a kościół zyskuje miano kościoła garnizonowego. W wyniku tych działań zniszczona została część wystroju kościoła ale przetrwały do naszych czasów freski Feliksa Antoniego Schefflera, zdobiące sklepienie sali jadalnej. Malowidło przedstawia Trójcę Świętą, św. Franciszka oraz innych świętych i męczenników.

 

Kościół pw. Św. Jerzego i św. Wojciecha - Według kronik teren na którym stoi obecnie kościół przy ulicy Łukasińskiego należał kiedyś do joannitów. W 1275 roku istniała w tym miejscu kaplica szpitalna dla chorych na trąd pw. św. Jerzego. Kaplicą opiekowali się zakonnicy. W 1344 roku joannici opuścili ten teren pozostawiając jedynie szpital, który uległ spaleniu w XV w. Książę ziębicki i hrabia kłodzki Henryk Starszy oddaje w 1478 roku bernardynom zbudowany w miejscu zgliszcz kościół i klasztor. W roku 1479 biskup wrocławski Rudolf z Rudesheim poświęcił kościół i o tej pory był to kościół pod wezwaniem św. Jerzego i św. Wojciecha. W 1517 roku został uszkodzony przez pożar, a zakon wkrótce zostaje rozwiązany. Teren po kościele zajmuje rada miejska, która organizuje w nim szpital. W 1622 roku część przedmieścia spłonęła a z nimi budynki po zakonie bernardynów. Bernardyni po prawie stu latach wracają do Kłodzka, na miejscu swoich dawnych budowli budują wkrótce kaplice. Najpierw w 1662 roku powstaje kaplica św. Antoniego Padewskiego, później w 1667 roku Najświętszej Panny Marii oraz w 1700 roku św. Józefa i św. Barbary. W wyniku oblężenia wojsk austriackich w 1760 roku kościół ponownie ucierpiał , a w 1834 roku został przemianowany na kościół ewangelicki garnizonowy. Od 1946 roku kościół zajmują siostry Klaryski od Wiecznej Adoracji.

Galeria zdjęć

Kontakt z nami

57-300 Klodzko,
Pl. B.Chrobrego1
tel. +48 074 865 46 00
fax: +48 074 867 40 62
E-mail: sekretariat@um.klodzko.pl

BIP: www.um.bip.klodzko.pl/

NIP: 883-10-06-050
REGON: 000526050

Ciekawe strony

serwis internetowy Biuletynu Informacji Publicznej Rada Miejska w Kłodzku Komisje - skład osobowy e puap 240 rewita 240 PGN 240
Kamerki Online w Kłodzku festiwal wrazen Informacja Turystyczna w Kłodzku szlak podziemi rewita 240
sciezka twierdza Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Twierdza Kłodzko - serwis internetowy Serwis Internetowy Muzeum Ziemi Kłodzkiej Kryta Pływalnia w Kodzku
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku Kłodzkie Bractwo Rycerskie Agencja Mienia Wojskowego Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna
Monitor Polski Dziennik Ustaw Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyszukiwarka połączeń autobuswych Europa Direct Kłodzko

Drogi czytelniku, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe które pozostawiasz podczas korzystania ze strony klodzko.pl. Dokładne informacje na ten temat oraz na temat plików cookie i jak je usunąć znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

  Klikając przycisk „zgadzam się” lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies. Wyrażenie zgody jest dobrowolne!