Home Aktualności Tak było... Tristan, Izolda,…
PIELGRZYMKA
Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma zaprasza na PIELGRZYMKĘ ARCHIDIECEZJI PRASKIEJ...
Dolnośląski znów kończy sezon!
Z ogromną prędkością zbliża się 24. Rajd Dolnośląski! Zawody będą...
MECZ TOWARZYSKI
Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma zaprasza na MECZ TOWARZYSKI w...
Wystawa poplenerowa
Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma zaprasza na 23. Wystawę poplenerową...
RODZINNE MUZYKOWANIE
Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma oraz Dyrektor Kłodzkiego Centrum Kultury,...

Tak było...

OSIĄGNIĘCIA SIATKAREK
Siatkarki z Kłodzka od 5 lat brylują na dolnośląskich parkietach sportowych. Tak było również w...(1123)
Więcej…
Z okazji ich święta
Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kłodzku jak co roku dla uczczenia...(3467)
Więcej…
Rzeźby Brygidy i Tomasza Bijata
Brygida i Tomasz Bijata, małżeństwo z Kłodzka, to autorzy rzeźb, które można oglądać w Galerii...(739)
Więcej…
Alicja Majewska oczarowała kłodzką publiczność
To było naprawdę niesamowite wydarzenie, kiedy na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, pojawiła...(982)
Więcej…
Przyjaciele Teatru w Kłodzku
29 marca 2014 r. uczciliśmy z niewielkim, bo dwudniowym opóźnieniem, Międzynarodowy Dzień Teatru. Najpierw wystawiony...(727)
Więcej…
Akordeonowa trzynastka
Akordeon to instrument o niesamowicie szerokim spektrum możliwości brzmieniowych i tylko od wykonawcy zależy w...(585)
Więcej…
Tristan, Izolda,… Drukuj
środa, 02 października 2013 10:39

Spektakl „Tristan, Izolda,…”  wydarzeniem sezonu
Kilkumiesięczne przygotowania do wystawienia sztuki „Tristan, Izolda, …” w reżyserii Michała Tramera – spektaklu Teatru w Kłodzku działającego w instytucji Kłodzko 2016 – zwieńczone w dniu premiery 29 września 2013 r. przyniosły niezwykle efektowny rezultat.

Sala teatralna w KCKSiR wypełniona po brzegi, zarówno podczas premiery, jak i w kolejnym dniu przeznaczonym dla widowni szkolnej. Owacje na stojąco i niekwestionowane uznanie dla reżysera, aktorów, muzyków, scenografów, choreografa, ekipy technicznej oraz wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

„Tristan, Izolda,…” to drugie teatralne przedsięwzięcie przygotowane w całości przez Teatr w Kłodzku. Premiera pierwszej produkcji zatytułowanej „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka”, skierowanej do dzieci, miała miejsce w czerwcu 2013 r.

Oba spektakle weszły do repertuaru powstającej w Kłodzku Sceny Miejskiej i będą odgrywane zarówno w Kłodzku, jak i na innych scenach (w tym np. w konkursach teatralnych), ze szczególnym uwzględnieniem subregionu Kotliny Kłodzkiej.

Twórcy „Tristana, Izoldy,…” dziękują publiczności za tak liczną obecność i ciepłe przyjęcie sztuki. Równie serdeczne podziękowania kierowane są w stronę gości specjalnych, którzy przyjęli zaproszenie i przyjechali do Kłodzka – scenografów Nori Sawa i Yumi Hayashi-Mraz, a także dyrektora Biura Festiwalowego Impart 2016 Krzysztofa Maja reprezentującego Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Honorowy patronat nad spektaklem sprawowali Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma oraz Ambasada Japonii w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej i telewizyjnej.

Publikujemy również popremierową recenzję, która ukazała się w tygodniku „Euroregio Glacensis”:


Dwie kultury na jednej scenie

Choć scena niewielka, ruch na niej w miarę dynamiczny. Co rusz w z ciemności wyłaniają się postaci osób i lalek ubranych w stroje charakterystyczne dla kraju samurajów. Gdyby tylko zdać się na ruchy tych aktorów, bez wsłuchiwania się w ich słowa, ani chybi doszlibyśmy do wniosku, że uczestniczymy w jakimś japońskim spektaklu. Tym bardziej, że i sceneria zafundowana dla przedstawianej sztuki też była całkowicie japońska. Ale „Tristan, Izolda,...” to przecież motyw jak najbardziej celtycki, spolszczony przez Tadeusza Boya Żeleńskiego, stanowiący fundament adaptacyjny dla nie jednego reżysera.
W kłodzkim przypadku doskonale z nim poradził sobie Michał Tramer, który przez kilka miesięcy, z niewielką grupą aktorów, w tym miejscowych, przygotowywał swój spektakl do scenografii przygotowanej przez Japończyka. Nori Sawa, bo o nim mowa, wsparty przez Kamila Bednarka, zadbał o proste, bambusowe elementy, które w mgnieniu oka stawały się zamkiem, za moment statkiem, jeszcze za chwilę lasem, polem bitwy. Słowem wszystkim niezbędnym dla bohaterów wspomnianej legendy, której akcja toczy się przecież gdzieś między Irlandią a Kornwalią a dotyczy wielkiej miłości tytułowych postaci – Tristana i Izoldy.
Doskonałym posunięciem ze strony reżysera okazało się połączenie gry aktorów z lalkami, w których wykonanie serce włożyła Japonka Yumi Hayashi-Mraz. Jakże doskonale z nimi współgrały kostiumy przywdziane przez Aleksandrę Pejcz, Joannę Półtoranos, Joannę Załucka, Łukasza Jarzyńskiego, Kamila Katolika i  Bartosza Sochę, potrafiących swoją ekspresją zwrócić uwagę widza na wszystkie – bez wyjątku – elementy utworu, a więc te artystyczne i scenograficzne. No i do tego ta niepowtarzalna strona muzyczna. Duet Agata Bilińska i Roho Konar świetnie sobie poradził z wprowadzeniem nastroju adekwatnego do dramatyzmu przedstawianego dzieła, którego premiera w kłodzkim wydaniu wypadła nad wyraz imponująco. Ta gra głosem i instrumentem do tej pory dźwięczy mi w uszach. To pozytywny dla „Teatru w Kłodzku” objaw.
W uzupełnieniu dodam, że do tego spektaklu, z premierą w ostatnią niedzielą września br., o kostiumy zadbała Małgorzata Bekalarska, choreografię - Magdalena Górnicka, światła - Piotr Sadlik, Sebastian Hewko.
B. Bieńkowski

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

Foto. M. Tramer, M. Krombach


Filmowa relacja ze spektaklu w Telewizji Sudeckiej

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury –Kultura –Interwencje. 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież